Розроблено новий стандарт для звільнення частини РАВ від регулюючого контролю

Фахівці Державного спеціалізованого підприємства «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» (ДСП «ЦППРВ»), що входить до складу Державної корпорації «УкрДО «Радон» (ДК «УкрДО «Радон») зробили новий Стандарт підприємства щодо звільнення блоків біологічного захисту (радіоактивних матеріалів з низькою активністю) від регулюючого контролю. Використання цього Стандарту дозволить звільнити приміщення підприємства від частини радіоактивних відходів та не допустити подальшого їх накопичення і, відповідно, зменшити витрати на їх зберігання.

«Підприємство вже має досвід виконання подібних робіт для матеріалів, вилучених з ПЗРВ «Буряківка», та металу з ЧАЕС після дезактивації. Але різні види матеріалів потребують різних технологій підготовки для звільнення від регулюючого контролю та методик вимірювання, тому й необхідна розробка та узгодження додаткових стандартів», – акцентує генеральний директор ДК «УкрДО «Радон», в.о. директора ДСП «ЦППРВ» Андрій Бургомістренко.

За словами фахівців ДСП «ЦППРВ», які безпосередньо займалися розробкою нововведення, блоки, про які йдеться у новому стандарті, виконували роль оболонки, що захищала персонал під час використання вміщеного у ній джерела іонізуючого випромінювання (ДІВ) великої активності. ДІВ, які розміщувалися всередині захисних блоків, були виготовлені у 1970-1980 роках. Термін використання джерел – 15 років. Після цього відпрацьовані ДІВ (ВДІВ) разом з блоками біологічного захисту направлялися на спецкомбінати ДК «УкрДО «Радон».

На Державному спеціалізованому підприємстві «ЦППРВ» було побудоване Централізоване сховище відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання (ЦСВДІВ), на якому зараз тривають «гарячі» випробування, для переробки та надійного довготривалого зберігання. У процесі переробки ВДІВ, що мали велику активність, вилучалися з корпусів і розміщувались у відповідному сховищі.

Корпуси блоків, на відміну від джерел випромінювання, мають дуже незначне радіаційне забруднення, і тому не можуть бути захоронені в існуючі сховища за критеріями приймання в них, але вони також не можуть надалі вільно використовуватися без попередньої дезактивації, перевірки та зняття з регулюючого контролю. Тож зараз вони просто накопичуються на сховищі підприємства. На цей час на зберіганні перебуває вже близько 40 тон таких корпусів.

За висновком експертизи Рискаудиту та Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки процедури звільнення, визначені Стандартом, відповідають вимогам ядерної та радіаційної безпеки. Наразі на підприємстві вже розпочато роботи для відпрацювання технологічного циклу та методик вимірювання на практиці. Після набуття досвіду звільнення корпусів в обсязі 10 000 кг Стандарт буде відкоригований і наданий на повторне погодження до Держатомрегулювання.

СТРІЧКА ОСТАННІХ НОВИН


ПОСИЛАННЯСПІВРОБІТНИЦТВО